O nas

Historia Certyfikaty Wyprawy Nuno Gomes Philippe Moye  Powrót do O nas

Nuno Gomes recommendation

 

To the Eques Management

 

Dear Sirs

 

This letter serves to thank you for the excellent service that you have given me (Nuno Gomes) and my Guinness World Record team since 2004.

 

Currently I have 2 Eques dry suits (these are the only dry suits that I have), these suits are of excellent quality and design, I have never had any problems with these suits, at any time. I have done extensive technical diving with these suits in some very cold waters.

 

The materials and workmanship is world class, my association with Eques was a step in the right direction and our continued cooperation and mutual support has progressed over the years and will continue to do so for many years to come.

 

On behalf of me and my team, that also uses dry and wetsuits from Eques, I would like to thank you for your confidence and support of the Guinness World Record team

 

Yours Faithfully

 

Nuno Gomes


Krótka biografia Nuno Gomesa

 

Czepiając się shotline na głębokości 120 m, w mroku, niecierpliwie spoglądałem w ciemną otchłań wypatrując powrotu Nuno z jego nurkowania po rekord głębokości przekraczający 315 m. Statystycznie, nie ma szans przeżycia bez szwanku i aby poradzić sobie z niepokojem przypominam sobie, że tam w dole jest Nuno Gomes i ma 100% szans na przeżycie nurkowania. Uspokajam się nieco i czekam. W końcu, daleko pode mną, pojawiają się światła umocowane na jego hełmie. Dociera do mnie, a spoza maski spoglądają jego spokojne i szczęśliwe oczy. Z zauważalnym uśmiechem pokazał mi plakietkę rekordu świata w nurkowaniu z aparatem i potrząsnąłem jego ręką. Właśnie powrócił z samotnego nurkowania na głębokość 321.5 m spotykając się ze mną na 124 m. Potrzebował jeszcze 12 godzin na wynurzenie, warunki na morzu pogarszały się szybko, a przed nim był ciężki dzień.


Galeria zdjęć

 

 

 

webmaster: NetShock.pl